ضعیف ایران صندوق بوئینگ ایرانی قرارداد

ضعیف: ایران صندوق بوئینگ ایرانی قرارداد کمیته امداد هواپیمای بوئینگ اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی نامی از کشور عزیزمان ایران نیامد ، قطعنامه روس‌ها راجع به یمن تصویب شد

روسیه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی انگلیس در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن را در شورای امنیت شرکت ملل متحد وتو کرد؛ پیش‌نویسی که در آن نسبت به کارها کشورم

نامی از کشور عزیزمان ایران نیامد ، قطعنامه روس‌ها راجع به یمن تصویب شد

قطعنامه روس ها راجع به یمن تصویب شد/ نامی از کشور عزیزمان ایران نیامد

عبارات مهم : امنیت

روسیه پیش نویس قطعنامه پیشنهادی انگلیس در خصوص تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه یمن را در شورای امنیت شرکت ملل متحد وتو کرد؛ پیش نویسی که در آن نسبت به کارها کشورمان در قبال یمن «ابراز نگرانی» شده است بود.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری فرانسه گزارش داد، روسیه پیش نویس یک قطعنامه شورای امنیت را که در آن نسبت به تعرض کشور عزیزمان ایران به تحریم های شرکت ملل متحد در قبال یمن ابراز نگرانی شده است بود، وتو کرد.

بر اساس گزارش شبکه خبری ای بی سی، قطعنامه ای که انگلیس پیش نویس آن را ارائه داده بود، در شورای امنیت به رأی گذاشته شد. در این رأی گیری ۱۱ کشور به پیش نویس مذکور رأی موافق، دو کشور رأی مخالف (روسیه و بولیوی) و دو کشور رأی ممتنع (قزاقستان و چین) دادند که در نهایت این پیش نویس از سوی روسیه وتو شد.

نامی از کشور عزیزمان ایران نیامد ، قطعنامه روس‌ها راجع به یمن تصویب شد

جاناتان آلن، معاون نماینده انگلیس در شرکت ملل متحد خواستار تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورش شده است بود. با این حال واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در شرکت ملل متحد گفت که مسکو نمی تواند نتیجه گیری های مورد اشاره در پیش نویس انگلیسی ها را بپذیرد.

وی در ادامه با بیان این که اوضاع کنونی در یمن بسیار پیچیده هست، تأکید کرد: پیش نویس پیشنهادی انگلیس خطرناک خواهد بود و به شدت یافتن تنش های منطقه ای منجر خواهد شد. از همین رو، روسیه نمی تواند از این قطعنامه حمایت کند.

روسیه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی انگلیس در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن را در شورای امنیت شرکت ملل متحد وتو کرد؛ پیش‌نویسی که در آن نسبت به کارها کشورم

از سوی دیگر، نماینده فرانسه در نشست شورای امنیت در ادعاهایی واهی گفت که پاریس ارسال سلاح به وسیله کشور عزیزمان ایران به یمن را محکوم می کند.

حرف روس ها به کرسی نشست

خبرگزاری رویترز گزارش داد، به دنبال ناکامی پیش نویس پیشنهادی انگلیس بعد از وتوی روسیه، مسکو پیش نویسی را که خود ارائه داده بود، به رأی گذاشت و به اتفاق آرا به تصویب رساند. بر اساس این قطعنامه، تحریم ها علیه یمن تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید شد. در این قطعنامه نامی از کشور عزیزمان ایران آورده نشده است.

نامی از کشور عزیزمان ایران نیامد ، قطعنامه روس‌ها راجع به یمن تصویب شد

نمایندگان آمریکا، انگلیس و فرانسه در شورای امنیت ابتدا پیش نویس قطعنامه‎ای را تهیه کرده بودند که قصد داشت ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن جهت یک سال دیگر، کشور عزیزمان ایران را با ادعای واهی ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به حوثی ها محکوم کند.

انگلیس بعدا با عوض کردن پیش نویس پیشنهادی خود قصد داشت به جای «محکومیت» ایران، فقط راجع به کشورمان «ابراز نگرانی» کند.

روسیه پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی انگلیس در خصوص تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن را در شورای امنیت شرکت ملل متحد وتو کرد؛ پیش‌نویسی که در آن نسبت به کارها کشورم

نماینده روسیه در شرکت ملل گفته بود: به طور کلی ما طرفدار محکوم کردن کسی نیستیم. عنوان قطعنامه یمن هست. عنوان قطعنامه تمدید مأموریت کارگروه یمن هست، نه ایران. جهت همین باید اول روی تمدید کار این گروه تمرکز کنیم.

آمریکا: نتیجه رأی گیری امروز عمیقاً مأیوس کننده بود

نامی از کشور عزیزمان ایران نیامد ، قطعنامه روس‌ها راجع به یمن تصویب شد

در پی تصویب قطعنامه روسیه و وتوی قطعنامه انگلیس، نمایندگی آمریکا در شرکت ملل متحد موضع گیری کرد. کلی کری، نماینده آمریکا در امور اقتصادی و اجتماعی در شرکت ملل متحد در این باره اظهاراتی بی اساس مطرح کرد و مدعی شد: امروز روسیه اکثریت این شورا را متهم به تلاش جهت بی ثبات کردن منطقه از طریق پشتیبانی از متن انگلیس کرده هست. این حقیقت دارد که در واقع، وتوی حقوقی روسیه تنها جهت حفاظت از تلاش های کشور عزیزمان ایران جهت بی ثبات کردن منطقه و گسترش نفوذ بدخواهانه آن است.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی نمایندگی آمریکا در شرکت ملل متحد، وی با بیان این که نتیجه رأی گیری امروز در شورای امنیت عمیقاً مأیوس کننده بود، ادامه داد: ناکامی شورای امنیت در تصویب قطعنامه انگلیس امروز تلاش های جمعی ما جهت ترویج صلح در یمن را از بین برده هست. همه کشورهای عضو مسئول این شکست جدی نیستند ولی همه ما باید با عواقب آن مواجه شویم: ادامه درگیری و زحمت در یمن و احتمال جنگ گسترده در منطقه.

نماینده آمریکا در امور اقتصادی و اجتماعی در شرکت ملل متحد ادعا کرد: گزارش های کارشناسان شورای امنیت در حوزه یمن در مورد شرح مجرمانه نشان می دهد که کشور عزیزمان ایران تحریم تسلیحاتی یمن را که در سال ۲۰۱۵ در قطعنامه ۲۲۱۶ تصویب شده است بود، نقض کرده هست. کشور عزیزمان ایران موفق به جلوگیری از انتقال موشک های بالستیک، تجهیزات نظامی مرتبط و تکنولوژی تجهیزات هوایی بدون سرنشین به حوثی ها نشد.

وی مدعی شد: موشک های بالستیک که به وسیله حوثی ها در نزدیکی مناطق غیرنظامی در عربستان سعودی استفاده شده است بود، اصالتاً ایرانی از آب در آمده هست. همانطور که جامعه اطلاعاتی ایالات متحده از مدت ها پیش می دانست، سلاح های کشور عزیزمان ایران به دست شبه نظامیان یمن می رسد و این شبه نظامیان از آنها جهت نشانه قرار دادن پایتخت های همسایگان یمن استفاده می کنند. در واکنش، قطعنامه انگلیس مبتنی بر عقل سلیم بود.

او با طرح این ادعا که دنیا به درگیری در خاورمیانه یک گام نزدیک تر شده است هست، گفت: ما در مورد استفاده از دیپلماسی پیشگیرانه در اینجا بسیار بحث می کنیم. عنوان این است که ما چگونه وظایف مبتنی بر منشور ملل متحد را جهت حفظ صلح و امنیت انجام می دهیم. امروز دیپلماسی پیشگیرانه شکست خورده است.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | روسیه | انگلیس | آمریکا | انگلیس | ایرانی | قطعنامه | انگلیسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs